Книги / Виноградарство.
Морфологія, анатомія та фізіологія виноградної рослини. Гроно, ягода і насінина

 

  Кожне гроно винограду складається з ніжки, розгалуженого гребеня та ягід на плодоніжках. За своєю формою грона бувають: циліндричні, конічні, циліндрично-конічні, крилаті, гіллясті та ін. Грона різних сортів не однакові щодо розміру та щільності. Ці ознаки можуть змінюватись залежно від кліматичних умов, місця зростання, умов запліднення та забезпеченості куща живленням. Грона завдовжки понад 18 см вважають великими, від 13 до 18 см— середніми і менші за 13 см— дрібними. Розрізняють грона щільні (Піно грі, Харджи), нещільні (Серексія Карабурну та ін.) і перехідні між ними (Ркацителі, Чауш, Шасла та ін.).

  У різних сортів європейського винограду ягоди мають неоднакову форму й забарвлення. За формою ягоди можуть бути округлими, яйцевидними, овальними, довгастими. За розміром розрізняють ягоди великі (довші за 3 см), середні (близько 2 см) і дрібні (до 1,6 см). Розмір ягід залежить від сорту, умов запліднення, росту та достигання ягід. До початку достигання зелені ягоди, маючи в шкірці хлорофіл та продихи, здатні асимілювати вуглець. Ягоди інтенсивно дихають, а тому затримка із збиранням врожаю веде до великих втрат цукру.

  Щільність, товщина і еластичність шкіри ягід у різних сортів неоднакова. Через це лежкість і транспортабельність ягід різних сортів також неоднакова. Клітини шкірки містять барвні речовини, танін та ароматичні речовини. У межах одного сорту забарвлення ягід варіює залежно від ступеня достиглості їх та екологічних умов зростання. В міру достигання ягід інтенсивність їх забарвлення зростає.

  Шкірка ягід багатьох сортів вкрита восковим нальотом, або пруїном, який надає їх забарвленню сірувато-матового відтінку. Пруїн затримує розвиток хвороботворних мікроорганізмів та дріжджів, при стиранні вдруге не утворюється. Тому при збиранні столового винограду, призначеного для перевезення або зберігання, не рекомендується доторкуватись до грон або перекладати їх більш як один раз. Під шкіркою є м’якуш, який залежно від сорту може бути соковитий, щільний, слизистий, хрусткий, грубий і т. д. Клітинний сік м’якуша буває забарвленим тільки у сортів-красильників, наприклад у сортів Алікант Буше, Гран нуар та гібридів прямих утворювачів.

  Більшість сортів має нейтральний смак і відрізняється тільки неоднаковим співвідношенням цукру й кислот. Ягоди сортів V. Labrusca мають суничний аромат. У ягід сорту Каберне присмак пасльоновий. Ягоди цієї групи сортів мають мускатний присмак.

  Всередині м’якуша є 2—4 насінини — за числом запліднених насінних зачатків зав’язі; чим більше в ягоді насінин, тим вона більша. Якщо запліднення не було, часто можна спостерігати горошіння, тобто утворення дуже дрібних, круглих і солодких ягід. Явище горошіння, або партенокарпії, властиве багатьом сортам. Для групи кишмишних сортів характерний розвиток з запліднених зав’язей ягід нормальної величини з порожнім і непомітним при їді насінням.

  Насінина винограду порівняно дрібна і має грушовидну форму. в її носику, або дзьобику, міститься зародок. Насіння V. Vinifera на відміну від інших видів має дуже довгий дзьобик, який займає  третю частину довжини насінини. Форма насіння європейських сортів однакова й досить стала, проте його розмір і вага коливаються у великих межах.

  Розміру, форми та коричневого забарвлення різних відтінків, які характерні для того чи іншого сорту, насіння набирає в період своєї фізіологічної стиглості, яка збігається з достиганням ягід.

  Кожна виноградна насінина складається з 3 частіш: міцної оболонки (покривів насінини), ендосперма і зародка. Тверда оболонка сповільнює проростання зародка. Щоб прискорити проростання, насіння довгий час витримують в умовах підвищеної вологості та температури — тоді оболонка трісне швидше.

  Усю внутрішню порожнину насінини займає ендосперм. Його клітини містять велику кількість запасних поживних речовин. У нижній частині ендосперма, яка опускається в дзьобик, є зародок. Він складається з сім’ядолей і зародкової брунечки, що лежить між ними. Кінчик зародкового корінця завжди звернений по пилковходу, крізь який він проростає. Ендосперм насінини використовується зародком при проростанні.