Книги / Виноградарство.
Розділ III. Сортимент винограду Української РСР. Сорти для споживання в свіжому вигляді. Дуже ранні.

  Перлина Саба. Високоякісний білий мускатний сорт, один з найбільш ранніх за достиганням. Площі в УРСР невеликі. Найчастіше зустрічається в Закарпатській та Одеській областях. Перлина Саба — перспективний сорт в усіх районах виноградарства.

  Характеризується коротким вегетаційним періодом. Від початку розпускання бруньок до достигання ягід 100 (Одеса) — 115 (Київ) днів. Перлина Саба достигає в середньому: у Закарпатті до 10 липня (м. Виноградов), в Одесі — в кінці липня — на початку серпня, у Сталіно — до 10 серпня, у Києві — до 20 серпня. Сила росту куща середня, визрівання лози дуже добре. Середня урожайність — 50—60 ц/га. При садінні винограду відселектованими саджанцями врожаї сорту збільшуються майже вдвоє (елітна ділянка в колгоспі ім. Карла Лібкнехта має середній за 6 років врожай 96,1 ц/га).

  Найкращі результати дає культура цього сорту на пухких, багатих, достатньо вологих грунтах. Кращі підщепи — Ріпарія глуар і Берландієрі X Ріпарія 8Б і 5ББ. Сорт уражується мільдью і потребує доброго і своєчасного обприскування бордоською рідиною; дуже пошкоджується павутинним кліщиком. У вогку погоду ягоди легко загнивають. Виноград цього сорту дуже пошкоджують птахи, оси, бджоли й інші комахи. Щоб уникнути втрат, не слід запізнюватись із збиранням врожаю.

  Виноград слід збирати за два-три заходи. Зібраний виноград треба негайно реалізувати, бо він погано витримує транспортування та зберігання.

  Смак ягід сорту Перлина Саба заслуговує високої оцінки: м’якуш соковитий, дуже солодкий, з приємною кислотністю і тонким мускатним ароматом. Шкірка тонка, їстівна, насіння н ягодах мало.

  Золотистий ранній (Іршаї Олівер). Новий для УРСР білий мускатний сорт, який став відомий в республіці тільки в післявоєнні роки; він заслуговує значного поширення в УРСР, особливо в приміських зонах та в районах північного виноградарства. Його культура можлива на всій території республіки. Невеликі площі сорту є в Київській, Одеській та Закарпатській областях.

  Золотистий ранній має дуже короткий період від розпускання бруньок до достигання ягід (на півдні УРСР приблизно 110 днів). Достигає в Закарпатті і в Одесі в першій — на початку другої декади серпня, а в Києві — у третій декаді цього місяця.

  Кущі, як правило, невеликої, рідше середньої сили росту, але при щепленні у філоксерній зоні на сильнорослі підщепи (Ріпарія глуар, Берландієрі Х Ріпарія 8Б і 5ББ) і садінні на родючих, вологих грунтах, а також при систематичному внесенні ор­ганічних та мінеральних добрив на них розвиваються великі пагони і вони дають високий врожай. Дозрівання пагонів добре, але трохи гірше, ніж у сорту Перлина Саба. Урожайність середня — 60—70 ц/га. Виноград нерідко горошить, у зв’язку з чим для забезпечення високих урожаїв рекомендується проводити додаткове запилення. Підрізування плодових пагонів рекомендується коротке й середнє, бо грона у цього сорту зав’язуються на нижніх вузлах.

  Сорт Золотистий ранній нестійкий проти хвороб та шкідників винограду (мільдью і філоксери), дуже пошкоджується павутинним кліщиком, ягоди у нього стійкі проти загнивання, а тому довгий час можуть лишатися на кущах, не втрачаючи своїх товарних якостей. Транспортабельність винограду у нього краща, ніж у сорту Перлина Саба; період споживання винограду довший.

  М’якуш соковитий, з дуже сильним мускатним ароматом, високоцукристий, приємний на смак. Недолік сорту — невеликий розмір ягід (менші, ніж у Шасла) і досить товста шкірка. Висока цукристість ягід, повнота смаку і мускатний аромат дають змогу приготовляти з Золотистого раннього оригінальні десертні вина високої якості.

  З цією метою збирання винограду задержують до другої половини вересня.