Книги / Виноградарство.
Сортимент винограду Української РСР. Сорти для споживання в свіжому вигляді. Сорти середньго достигання.

  Мускат гамбурзький. Прекрасний мускатний сорт з темно-синіми, майже чорними ягодами, має красивий зовнішній вигляд і чудовий смак. Найбільше поширений в Одеській, Херсонській, Кримській та Миколаївській областях.

  Мускат гамбурзький належить до теплолюбних сортів середнього періоду достигання. Тривалість періоду від розпускання бруньок до достигання близько 145 днів (Одеса). Достигає в Одесі і в Закарпатті в третій декаді вересня, на Південному березі Криму — у першій половині вересня.

  У виробничих умовах його слід вирощувати в Криму, в Одеській, Херсонській, Миколаївській і Запорізькій областях, крім найбільш північних районів цих областей, а також у Закарпатті і в південних районах Сталінської області. Кущі середньої сили росту. Дозрівання лози задовільне.

  Урожайність сорту висока, але не стала, бо він дуже вимогливий до догляду, і найменше порушення агротехніки негативно позначається на його плодоношенні. Однією з обов’язкових умов одержання високого врожаю сорту є додаткове запилення його пилком двостатевих і підщепних сортів (у дослідах УНДІВВ цей захід підвищував середню вагу грона на 20—25%) і добре вкривання кущів на зиму, бо сорт має підвищену чутливість, до умов зимівлі: загибель вічок в окремі роки доходить до 90%. Чутливий до мільдью.

  Враховуючи біологічні особливості сорту, для збирання високих доброякісних урожаїв Мускат гамбурзький рекомендується завжди садити в умовах теплого місцеположення (на південних, південно-західних і західних схилах). Відстань при садінні кущів у ряду 1,5 м. Обов'язкове додаткове запилення. В зоні прищепленої культури винограду бажано запилення пилком підщеп. Треба дуже старанно вкривати кущі на зиму землею. Кращі підщепи Ріпарія X Рупестріс 101—14, 3309 і Ріпарія глуар.

  Мускат гамбурзький використовують переважно як столовий сорт. У нього досить великі красиві грона, великі ягоди, дуже добрий смак, сильний, тонкий, приємний мускатний аромат.

  Виноград добре переносить тривале зберігання і далекі перевезення.

  Мускат гамбурзький є одним з кращих сортів для приготування варення, компоту і маринадів, його нерідко використовують для виготовлення цінних десертних вин. За свої високі смакові якості сорт заслуговує найбільшого поширення.

  Сенсо. Високоврожайний сорт, має красиві грона і великі овальні, добрі на смак темно-сині ягоди. Найбільше поширений в Одеській, Херсонській і Кримській областях.

  Сенсо — теплолюбний сорт. Тривалість вегетаційного періоду від початку розпускання бруньок до достигання врожаю — близько 150 днів. Достигає в Одесі наприкінці вересня.

  Сорт з виробничою метою слід вирощувати в таких умовах, що й Мускат гамбурзький. Сенсо слід садити на теплих, добре прогріваних схилах і легких грунтах; у цих умовах він дає виноград найвищої якості. Сила росту кущів найчастіше вища за середню. Лоза дозріває добре. Урожайність сорту висока і стала — 150—200 ц/га. Проти мільдью нестійкий. Дуже ушкоджується павутинним кліщиком.

  Кращі підщепи для Сенсо — Ріпарія X Рупестріс 101 —14 і 3309, Ріпарія глуар. Відстань між кущами в ряду—1,5 — 1,75 м. Підрізувати слід відповідно до сили росту куща та пагонів, залишити середньодовгі стрілки (8—10 вічок). Не можна допускати переобтяження куща врожаєм, бо це негативно позначається на якості врожаю: ягоди погано забарвлюються, дуже повільно нагромаджують цукор, стають водянистими, несмачними.

  Виноград використовують в основному свіжим і лише зрідка — у виноробстві. Він має великі красиві грона, дуже великі ягоди з невеликою кількістю насіння, з досить щільним і приємним на смак м’якушем.

  Сенсо досить добре переносить транспортування і тривале зберігання, його недоліком є невелика міцність прикріплення ягід до плодоніжок, внаслідок чого при зберіганні та перевезенні ягоди легко опадають Крім споживання свіжим, виноград сорту Сенсо успішно використовують на варення та маринади. Заслуговує найбільшого поширення.