Книги / Виноградарство.
Маточники підщепних філоксеростійких лоз і прищепних районованих сортів винограду.

  Успішне вирощування щеплених виноградних саджанців можливе лише при наявності високоякісних підщепних і прищепних чубуків. Для цього кожний розсадник повинен мати свої маточники. Досвід показав, що виробництво саджанців у господарствах, які заготовляють чубуки підщепних і прищепних сортів, в інших господарствах економічно невигідне, тому що воно пов’язане з великими витратами коштів і втратами лози через підсушування і приморожування її в дорозі, з низькою якістю лози в зв’язку із знеосібкою при її заготівлі і зберіганні.

  При вирощуванні підщепних і прищепних виноградних лоз на маточниках в одному господарстві, заготівля і зберігання чубуків провадяться більш старанно на місці розсадницькою бригадою, яка безпосередньо зацікавлена у високій якості матеріалу. Це, без сумніву, впливає на підвищення якості і збільшення виходу саджанців з шкілки.

  Розміри маточників у виноградному розсаднику визначають, виходячи з таких розрахунків: з одного гектара маточника підщепних лоз можна одержати по 50—60 тисяч півметрових, придатних для щеплення підщепних чубуків.

  На одному гектарі щепленої шкілки необхідно висадити 100— 120 тисяч щеп. При умові незначного вибракування стратифікованих щеп (до 10%) для одного гектара шкілки необхідно мати 120—130 тисяч щеп. Отже, для забезпечення одного гектара щепленої шкілки чубуками підщепи в господарстві повинно бути 2— 2,5 га маточника підщепних сортів, який щороку має давати 140—150 тисяч чубуків.

  Маточником прищепних лоз тимчасово може бути будь-який чистосортний виноградник стандартного сорту з нормально розвинутими кущами, на якому проведено масову селекцію і видалено або відмічено всі хворі, слабі і маловрожайні кущі. Надалі при кожному розсаднику обов’язково повинні бути маточники європейських сортів, закладені високоякісним елітним садивним матеріалом.

  З кожного гектара плодоносного виноградника можна заготовити восени без шкоди для врожаю майбутнього року 25—ЗО тисяч вічок. Отже, для забезпечення прищепами 120—140 тисяч щеплень (на 1 га шкілки) необхідно мати 4—5 га маточника прищепних лоз.

  Таким чином, у розсаднику, який вирощує щеплені виноградні саджанці, на один гектар шкілки потрібно 2 га підщепних і 4—5 прищепних сортів винограду.

  В розсаднику кореневласних саджанців при звичайних способах розмноження чубуками на кожний гектар шкілки необхідно мати 12—13 га маточника європейських сортів. Сортимент розсадника встановлюють відповідно до потреб обслуговуваного ним району.