Книги / Прискорене розмноження винограду.
Заготівля зелених чубуків і транспортування їх.

  ЗАГОТІВЛЯ ЗЕЛЕНИХ ЧУБУКІВ І ТРАНСПОРТУВАННЯ ЇХ

  Заготовляти зелені пагони та пасинки треба тоді, ко­ли вони стануть трохи пружними, бо занадто трав’янисті живці гірше окорінюються і легко загнивають. В цей період пагони досягають довжини ЗО—50 і більше сан­тиметрів, а пасинки мають 4—5 листочків. Іноді для роз­множення можна використати також верхівки, які вида­ляють при ранніх строках чеканки сильнорослих кущів.

  Не слід дуже поспішати з заготівлею занадто трав’я­нистих коротких пагонів. Весною зелена маса дуже швидко наростає і пагони стають більш пружними, а загальний вихід зелених чубуків при деякому відтягу­ванні строків значно збільшується. Маточні кущі ще в квітні можна накрити парниковими рамами чи прозо­рою плівкою, влаштовуючи над ними тепляки. Це по­ліпшує температурний режим, сприяє більш ранньому розпусканню вічок і прискорює наростання зеленої маси.

  Для того щоб пагони і пасинки, які заготовляються Для розмноження, були більш пружними, треба прищи­пувати їм верхівки, знімаючи точку росту за 2—4 дні до заготівлі.

  При заготівлі чубуків з куща обламують всі зайві пагони, а пасинки, придатні для цього, зрізують гострим ножем в їх основі (в місці потовщення) так, щоб не за­чепити вічка. Заготівлю краще провадити надвечір, вранці чи в похмуру погоду, щоб зменшити загрозу зав’ядання листя; при запобіжних заходах заготівлю мож­на провадити й у сонячну погоду протягом всього дня.

  В міру наростання зеленої маси матеріал для зеле­ного розмноження на тих самих маточних кущах заго­товляють 2—3 рази. Якщо на час заготівлі було поміче­но мільдью, то кущі спочатку треба добре обприскати 0,5-процентним розчином бордоської рідини і заготовля­ти зелень після обсихання.

  Зелені чубуки, пагони й пасинки, щойно відділені від куща, складають в нещільні ящики або корзини, зсере­дини обшиті мішковиною чи рогожею. В міру наповнен­ня тари зелень збризкують і поливають водою з поли­валки через ситечко, не допускаючи в’янення листків. Наповнені зеленню ящики зразу накривають мокрою мішковиною, переносять в тінь і доставляють в тепли­цю, де проводиться розмноження.    Занурювати заготов­лені пасинки й пагони у воду неприпустимо, бо листки при відсутності повітря можуть задихнутися і відмерти.

  Заготовлені чубуки в обшитих мішковиною ящиках можна перевозити на значну віддаль. Споряджаючи зе­лений матеріал в дорогу, його треба захистити від пе­ресихання, накриваючи машину брезентом, матами, ро­гожками, травою тощо, а в дорозі систематично зволо­жувати, поливаючи через ситечко.

  Під час заготівлі зелені з маточних кущів чи горщеч­кових рослин, які ростуть в теплиці, спочатку виламу­ють зайві пагони, потім обрізують раніш залишені зеле­ні пагони на сучки з 2—3 вічками. Маточні кущі систе­матично підживлюють, щоб вони добре росли. При наростанні нових пагонів провадять чергову заготівлю зелені.

 

  Читать далее...