Книги / Виноградарство.
Сортимент винограду Української РСР. Сорти гібридів прямих утворювачів.

   Зейбель № 1. Один з найбільш поширених в УРСР гібридів прямих утворювачів.

  Сорт з чорними ягодами і злегка забарвленим соком. Характеризується підвищеною стійкістю проти мільдью та значною морозостійкістю надземної частини. Малостійкий проти філоксери: коріння і листя помітно пошкоджуються шкідником. Чутливий до посухи. На грунтах навіть з невеликою кількістю вапна хворіє на хлороз. Чубуки сорту добре укорінюються.

  Ріст кущів середній. Урожайність висока. Виноград використовують для вироблення ординарних червоних столових і десертних вин та коньячних виноматеріалів. Столове вино характеризується добрим забарвленням, великим вмістом дубильних речовин і достатньою спиртуозністю. Для поліпшення якості вироблюваних вин слід провадити пізній збір і зброджувати сусло на вижимках європейських сортів.

  Зейбель № 1000. Сорт з досить великими гронами та темно- синіми ягодами середнього розміру із злегка забарвленим (оранжово-рожевим) соком і високим вмістом цукру.

  Відзначається високою мільдьюстійкістіо та морозостійкістю. Філоксеростійкість фактично достатня лише при садінні на родючих, достатньо вологих грунтах. Добре переносить великий зміст вапна в грунті, чутливий до посухи. Кущі сильнорослі, достигання раннє. Урожайність сорту висока.

  Дає вина задовільної якості, свіжі, з великою спиртуозністю і помітним вмістом дубильних речовин. Може бути використаний для виготовлення ординарних солодких і міцних вин.

  Кудерк № 7120. Сорт з темно-синіми ягодами середньої величини, слизистим м’якушем, ледве чутним ізабельним присмаком і мало забарвленим соком.

  Характеризується високою морозостійкістю та практичною стійкістю проти мільдью. Філоксеростійкість невисока, але на родючих грунтах з невеликим вмістом вапна, які сприяють розвитку буйної кореневої системи, кореневласні куші довговічні, сильнорослі. Сорт помітно терпить від посухи.

  Дає непогані білі столові вина (при зброджуванні соку без вижимок на чистих расах дріжджів), а також міцні й солодкі вина.

  Золотий промінь (Зейбель №4986). Сорт з досить великими гронами та зеленувато-жовтими ягодами, деформованими від стискання, і слизистим м’якушем.

  Кущі на своєму корінні менш довговічні і менш врожайні, ніж прищеплені, недостатньо морозостійкі, у суворі зими гинуть в результаті вимерзання кореневої системи. Для захисту від низьких зимових температур треба глибоко садити саджанці.

  Уражується мільдью. Дуже чутливий до вмісту вапна в грунті. Потребує глибоких вологих грунтів без карбонатів. Чубуки погано укорінюються. Сила росту кущів вища від середньої. Урожайність, як правило, дуже висока.

  Дає доброякісні столові та десертні вина. Придатний для споживання свіжим.

  Гайяр № 157. Сорт з зеленими ягодами, блідо-рожевими при повній стиглості. Характеризується недостатньою філоксеростійкістю та морозостійкістю. Філоксера уражує коріння і листя. На своєму корінні сорт недовговічний. Практично стійкий проти меланозу. У дощову погоду ягоди лопаються.

  Сорт досить урожайний, але розмір урожаю у великій мірі залежить від ступеня ураженості кущів філоксерою. Дає добрі столові вина і приємний на смак свіжий виноградний сік. Може бути використаний як столовий виноград. Добрі результати дала спроба вироблення з сорту міцних і солодких вин.

  Ізабелла. Невибагливий, маловимогливий до грунтових умов, чорноягідний сорт, дуже цінний і як декоративний виноград. Характеризується високою морозостійкістю. Практично мільдьюстійкий. Корені пошкоджуються філоксерою, але в сприятливих умовах зростання це не позначається на рості та урожайності кущів. Чутливий до посухи.

  Сорт сильнорослий, урожайний. Дає столові вина середньої якості і кращі солодкі вина лікерного та напівлікерного типу. Цілком придатний для споживання свіжим.

  Лідія. Сорт нерідко називають Ізабелла рожева. Один з найкращих декоративних сортів винограду. Відзначається високою морозостійкістю і практично достатньою мільдьюстійкістю. Сорт може довго рости на своєму корінні тільки в умовах, що сприяють доброму розвитку кущів. Терпить від посухи. Кущі сильнорослі і врожайні.

Дає низькоякісні столові вина з сильним ізабельним присмаком і добрі солодкі вина.