Книги / Виноградарство.
Виведення нових сортів винограду.

  Поліпшення сортименту необхідно також провадити шляхом поповнення його новими сортами, які визначаються кращими смаковими якостями, врожайністю і високою біологічною пристосованістю до різних грунтово-кліматичних умов республіки.

  Сорти винограду, які тепер вирощуються на Україні, завезені з інших виноградарських районів — Молдавії, Закавказзя, Дону, Франції, Німеччини, Угорщини та ін. Якість і біологічні властивості цих сортів сформувались в інших умовах зовнішнього середовища, тому вони природно менше пристосовані до кліматичних умов тих зон УРСР, де їх вирощують.

  Поширені у виробничих насадженнях сорти європейсько-азіатського винограду хоч і мають цінні властивості, але водночас не стійкі проти морозу, мільдью та філоксери. Внаслідок цього на всій території республіки, де культивуються ці високоякісні сорти, треба провадити боротьбу з мільдью, вкривати виноградники на зиму, а в зоні, зараженій філоксерою, щепити їх до підщеп, стійких проти цього шкідника.

  Усе це не тільки ускладнює й здорожчує догляд за виноградною лозою, але в значній мірі утруднює повсюдне її поширення.

  Тому виведення нових цінних столових і технічних сортів, пристосованих до різних екологічних умов Української РСР, є дуже важливою і невідкладною справою.