Книги / Виноградарство.
Вимоги спрямованого виведення нових сортів винограду.

  І. В. Мічурін не раз нагадував, що добрих результатів у справі виведення нових сортів можна добитись лише при додержанні певних умов. Насамперед для висівання треба брати насіння найбільш цінних за своїми ознаками і якостями сортів.

  Бажано збирати насіння сортів, які мають функціонально жіночі квітки, бо воно завжди утворюється від перехресного запилення. До таких цінних сортів, поширених в УРСР, належать Чауш, Дамаська троянда, Російський конкорд, Молдавський, Мадлен Анжевін, Пухляковський, Сіянець Маленгра, Плечистик та ін..

  Для збирання насіння з метою створення високоякісних столових сортів маточні кущі треба відбирати з таких ділянок, близько яких ростуть високоякісні столові сорти бажаних строків достигання (Перлина Саба, Іршаї Олівер, Мускат чорний ранній, Шасла біла, рожева, мускатна, Королева виноградників, Мускат гамбурзький, Матяш Янош, Красуня Цегледа, Кіровобадський, або Тавріз, Італія, Альфонс Лавалє, або Сливовий, Арараті та ін.

  При виведенні технічних сортів слід віддавати перевагу тим ділянкам, де ростуть  кращі технічні сорти (Каберне-Совіньйон, Сапераві, Алікант Буше, Аліготе, Рислінг, Мускат Оттонель, Мускат білий та ін.).

  Для одержання нових цінних сортів не слід одбирати насіння з кущів, які ростуть поблизу маточників підщепних або інших низькоякісних сортів, бо запилення їх пилком буде негативно впливати на якість урожаю нової форми.

  При створюванні зимостійких сортів з доброю якістю врожаю слід висівати насіння сортів раннього достигання, з коротким вегетаційним періодом (Зоря Півночі, Північний, Російський конкорд та ін.), які розміщені близько інших ранньостиглих і високоякісних сортів (Перлина Саба, Іршаї Олівер, Мускат чорний ранній, Королева виноградників, Шасла та ін.). З цією ж метою можна збирати насіння високоякісних сортів дуже раннього і раннього періодів достигання, розміщених близько форм і видів, стійких проти морозів. Для виведення філоксеромільдью- і морозостійких сортів треба відбирати насіння як високоякісних столових і технічних сортів, нестійких проти філоксери, так і від відносно філоксеростійких сортів (Ркацителі, Серексія, Каберне-Совіньйон, Грецький рожевий та ін.), розміщених біля кращих гібридів прямих утворювачів (Зейбель 209, 1020, 1000, Кастель 120, Кудерк 106-46, 132-11, 146-51, Гайяр 157 та ін.), ізабельних сортів (Лідія, Ізабелла, Вільдер, Ноа), а також біля філоксеромільдью- і морозостійких підщепних сортів (Ріпарія Х Рупестріс 101-14, 3309, Рупестріс дю Ло, Ріпарія глуар та ін.).

  При збиранні насіння слід давати перевагу сильнорослим, добре розвиненим кореневласним кущам. Багаторічні дослідження показали, що насіння, яке формується на щепленій лозі, зазнає впливу дикої підщепи, який погіршує якість врожаю гібридного потомства.

  Методом масової сівби насіння природного запилення слід користуватися лише в тому випадку, коли не можна провести штучну гібридизацію між наміченими батьківськими формами.