Книги / Прискорене розмноження винограду.
Нарізування чубуків.

НАРІЗУВАННЯ ЧУБУКІВ

  Нарізування чубуків провадять в притіненому при­міщенні за допомогою гостро наточеного ножа або леза безпечної бритви. Нарізувати чубуки можна двома спо­собами: а) з одним вічком на верхньому кінці і б) з дво­ма вічками, з яких одно знаходиться в основі, а друге — на верхньому кінці.

  При проведенні роботи в квітні — травні, коли зеле­них пагонів, що йдуть на розмноження (з тепличних ку­щів), ще мало і їх треба максимально використовувати, чубуки заготовляють, розрізуючи лозу по діафрагмі, на­вскіс над самим вічком, стежачи, щоб на нижніх кінцях чубуків не було відтулин до серцевини. При такому спо­собі чубуків одержуємо стільки, скільки міжвузлів на пагоні, не рахуючи верхівки на 3—5 вузлів, яку виса­джують непорізаною.

  При такому способі нарізування на нижньому кінці чубука буде потовщення (половина вузла) без вічка, а на верхньому — вічко, листкова пластинка з черешком і часто маленький пасинок. Пластинки листків великого розміру наполовину відрізують, щоб зменшити випаро­вування, а пасинки залишають. Листки малого розміру можна не вкорочувати. Пошкоджені та відмерлі части­ни листків треба видаляти, бо в парнику вони будуть загнивати. Чубуки без листкової пластинки не вкоріню­ються.

  При проведенні роботи в червні і пізніше, коли зеле­ного матеріалу буває достатньо, а часу до закінчення вегетаційного періоду залишається мало, чубуки заготовляють, розтинаючи лозу під вузлом і над вузлом (вічком), не залишаючи сучка вище верхнього вічка, бо він загнивав. Листкові пластинки вкорочують наполо­вину. Нижній листок можна видаляти зовсім.

  При такому нарізуванні на кожному чубуку зберігає­ться два вузли (верхній і нижній) з двома вічками. У цьому випадку чубуки будуть довжиною теж в одне міжвузля, але кількість їх стане вдвоє менша, ніж при нарізуванні через вузол. Саджанці, вирощені з таких чубуків, будуть більш надійними при зимовому зберіган­ні. Якщо приріст такого саджанця до зими зовсім не визріває і при зберіганні загине, то саджанець відросте з нижнього вічка.

  Якщо лоза має дуже короткі міжвузля (менші 3 см), то чубуки нарізують з 2—3 міжвузлями.

  В приміщенні, де підготовляють садивний матеріал, треба підтримувати достатню вологість повітря, а чу­буки та зелень, з якої вони заготовляються, треба систематично збризкувати водою, поливаючи через си­течко.

  Якщо зелень, призначена для виготовлення чубуків, з будь-якої причини перед заготівлею на кущах не була обприскана бордоською рідиною, а є небезпека з’явлен­ня мільдью в парниках, то нарізані чубуки обробляють 0,5-процентним розчином бордоської рідини, занурюючи їх на декілька секунд у розчин, а потім дають трохи просохнути, не допускаючи в’янення листків.

 

  Читать далее...